Praćenje zakonskih promjena važno je za sve tvrtke. Od osobitog značaja je imati ERP sustav koji se ažurno usklađuje s izmjenama jer ERP (Enterprise Resource Planning) sustavi su softverska rješenja koja pomažu tvrtkama u upravljanju različitim poslovnim procesima, uključujući financije, ljudske resurse, prodaju, opskrbu i proizvodnju.
Ako se dogode zakonske promjene koje utječu na poslovanje tvrtke, posebno na područjima koja pokriva ERP sustav, važno je ažurirati ili prilagoditi sustav kako bi bio u skladu s novim zakonodavstvom. To može uključivati promjene u načinu prikupljanja, pohrane i izvještavanja o podacima, kao i prilagodbe procesa koji se odnose na oporezivanje, compliance ili druge aspekte poslovanja.
Preporučljivo je redovito pratiti zakonske promjene u sektoru u kojem tvrtka posluje i konzultirati se s pravnicima ili stručnjacima za ERP sustave kako bi se osiguralo da su svi sustavi i procesi usklađeni s važećim zakonodavstvom.
Zakonske izmjene u 2024. godini: mini porezna reforma
Faros ERP osigurat će da njegovi korisnici bezbrižno i mirno u skladu sa zakonom nastave raditi od 1. siječnja 2024. Tada na snagu stupa devet izmijenjenih poreznih zakona. Izmjene su objavljene u Narodnim novinama 114/2023 i primjenjuju se s početkom 2024. godine. Iznimka je Zakon o doprinosima koji se primjenjuje od 1. 12. 2023.
Najveće novosti su kod obračuna i oporezivanja plaća i drugog dohotka, naplati lokalnih poreza, fiskalizaciji računa, oporezivanju porezom na dobit i porezom na dodanu vrijednost.
Pregled najvažnijih poreznih promjena od 1. siječnja 2024.
- Smanjuje se opterećenje najnižih plaća (kroz povećanje osobnog odbitka na 560 eura i osnovice osobnog odbitka za uzdržavane članove te uz smanjenje osnovice za MIO1 do bruto plaće 700 eura)
- Ukida se prirez
- Lokalna samouprava (općine i gradovi) donosi odluku o novim stopama poreza na dohodak za godišnje poreze, a u granicama propisanim zakonom (za nesamostalan rad, samostalnu djelatnost i drugi dohodak)
- Napojnice će se moći ostavljati i putem kartica, utvrđeni neoporezivi iznos je 3.360 eura godišnje, a za iznos iznad neporezivg dijela oporezuje se po stopi od 20%
- Viša stopa poreza na dohodak (stopa se razlikuje zavisno o odlukama lokalne samouprave) primjenjuje se za iznose iznad 50.400 eura (4.200 eura mjesečno)
- Lokalna samouprava (gradovi i općine) utvrđuju visinu poreza na vikendice (u rasponu od 0,6 eura do 5 eura po m²
- Vrijednost sitnog inventara iznosi 650,00 eura
- Porezno priznato davanje donacije u iznosu većem od 2% prihoda prethodne godine
- 30. travnja je rok za plaćanje poreza na dobit (bez obzira na datum podnošenja prijave)
- 28. veljače je rok za plaćanje poreza na dohodak (bez obzira na datum podnošenja prijave)
- Prag za upis u registar obveznika PDV-a povećan na 40.000,00 eura
- U slučaju da poduzetnik ne može naplatiti dio ili cijelo potraživanje duže od jedne godine, ima pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost
- Ukida se porez po odbitku za usluge istraživanja tržišta i poslovnog savjetovanja
Očekujemo da će na poslovanje tvrtki najviše utjecati promjene u sustavu poreza na dohodak, poreza na dobit i poreza na dodanu vrijednost (PDV).